GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-05-2023 11:14

Üreticilere Süt Sağım Makinası Dağıtıldı

Kovancılar İlçesinde Hayvancılık Altyapısını Geliştirme Projesi” kapsamında %70 DAP destekli 100 adet süt sağım makinesi dağıtıldı.

Üreticilere Süt Sağım Makinası Dağıtıldı

Programa; Kovancılar Kaymakamı Mustafa DİLEKLİ, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof.Dr. Osman DEMİRDÖĞEN, Kovancılar Belediye Başkanı Hacı AKPINAR, İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ, Kurum Müdürleri, Birlik ve Oda Başkanları ile üreticiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ dağıtım töreninde yaptığı açıklamada; “Süt sağımında makine kullanımı süt sığırcılığının en önemli parametrelerinden birini oluşturmaktadır. İlimiz genelinde sağım işlemi büyük ölçekli işletmeler hariç neredeyse tamamen elle yapılmaktadır. Elle sağım işlemi daha fazla iş gücü gerektirmekte, zaman kaybına neden olmakta ve sağılan sütünün hijyenik olmasını engellemektedir. Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak adına %70 DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen 100 adet süt sağım makinasını bugün üreticilerimizle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz.Gerçekleştirilen bu proje sayesinde, işletmelerimizde daha fazla süt sağım makinesi kullanılacaktır. Makineli sağım sayesinde süt sağım işlemi daha kısa sürede tamamlanarak işgücü büyük oranda azalacak, süt verimi artarak, elde edilen süt daha hijyenik olacaktır. İlimiz için büyük önem taşıdığına inandığım Süt Sağım Makinesi Projesi'nin ilimize ve siz değerli üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 

 

 

AdminAdmin