GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2022 16:31   Güncelleme : 16-09-2022 17:17

Projenin Adı Yanlış

Projenin Adı Yanlış

Geçtiğimiz aylarda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un, “Asgari ücretlileri ev sahibi yapacağız” şeklindeki açıklaması tüm ülkede heyecan yaşatmıştı.

Merakla beklenen bu proje geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Asgari ücretlileri ev sahibi yapacak proje ise hayal kırıklığı yaşatmaktan öteye gidemedi.

Bugünlerde yaklaşık 5 bin 500 TL olarak uygulanan asgari ücret ve ortalama bin TL’den oluşan doğalgaz faturalarının yanında 250 bin konutun yapılacağı projede konut fiyatları  3+1 konutlarda 850 bin, 2+1 konutlarda ise 608 bin TL olarak açıklandı. Yani konutların teslim edildiği ilk yılda bile taksitler 2+1 konutlarda aylık 2 bin 280 liradan, 3+1 konutlarda ise 3 bin 187 liradan başlayacak.

Ayrıca;

Konut taksitleri senede 2 kez zam alacak ve teslimatta yüzde 10 peşin ödenecek.

Özetler şöyle bir düşünün ki aylık 5 bin 500 TL alan bir asgari ücretli geçtiğimiz ay Bakan Kurum’un “asgari ücretlileri ev sahibi yapacağız” açıklamasıyla hayal ev hayali kurarken bugün 3+1 konut çıkması halinde yaklaşık 85 bin TL peşinat ve 3 bin 187 lira taksit gerçeğiyle karşı karşıya.

5 bin 500 TL alan bir asgari ücretli de ev hayali kurmasın diye kızanlar aslında bu hayali kurduranlara kızsa daha doğru olacaktır.

Sonuç olarak bu proje elbetteki önemlidir ve 250 bin konutun yapılmasının ekonomiye muhakkak ki katkısı olacaktır ancak sanki projenin adı yanlış konulmuş gibi.

Özellikle İstanbul, İzmir gibi kira ve konut fiyatlarının durdurulamayan bir hızla arttığı şehirlerde ciddi sayılarda yapılacak konutlarla bazı yaralara merhem olunacaktır.

Ancak Elazığ gibi konut sayısının düşük olduğu illerde bu proje asgari ücretliyi ev sahibi yapmayacağı gibi konut ve kira fiyatlarında hiçbir etki oluşturmayacaktır.

Merak ettiğimiz son soru ise Türkiye’de 16 bini bulan gelir seviyesi düşük gelir seviyesi olarak adlandırılıyorsa asgari ücretliler hangi gelir seviyesinde yer almaktadır?

Görünen o ki artık dar gelirli bile diyemediğimiz kıt gelirli asgari ücretlinin ev sahibi olması TOKİ reklamlarındaki sloganik sözlerden öteye gidemeyecek...

AdminAdmin