GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2022 15:03

Milletvekili Erol: 'Gözbebeğimiz TSK ülkemizin onurudur!'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından kimyasal silah kullanıldığı şeklindeki söylentilerin bilgi kirliliği olduğunu ve bunun TSK'yı yıpratmak amacıyla yapıldığını söyledi.

Milletvekili Erol: 'Gözbebeğimiz TSK ülkemizin onurudur!'

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, katıldığı bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni 'kimyasal silah' kullanmakla suçladı. Teröristlerin cansız bedenlerini incelediğini söyleyen Fincancı, "Daha önce de incelemiştim. Sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan birisi kullanılmış durumda. Çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz" diyerek skandal iddialarda bulundu.

MSB İDDİALARI YALANLADI: "BEYHUDE ÇIRPINIŞLARDIR"
Milli Savunma Bakanlığı'ndan gündem yaratan iddialara yanıt geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Mehmetçiğin son derece onurlu ve şeffaf bir şekilde sürdürdüğü terörle mücadeleyi lekelemek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarısına gölge düşürmek isteyen çevrelerce periyodik bir şekilde gündeme getirilen "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından "kimyasal silah" kullanıldığına" yönelik iddialar tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Daha önce defalarca açıklandığı gibi Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalarca yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır." denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; bugüne kadar komşularımızın ve tüm dünyanın gözü önünde icra ettiği bütün harekât ve operasyonlarda uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız kapsamında; sadece teröristleri hedef almakta, sivillerin, tarihî, dinî ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için azami dikkat ve hassasiyet göstermektedir. Tüm bu dezenformasyon çabaları Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kararlı mücadelesi sonucu çökme noktasına gelen ve bulunduğu zor durumdan kurtulmak için yalan ve ahlak dışı yollarla çıkış arayışında olan terör örgütü ve müzahirlerinin beyhude çırpınışlarıdır. Teröristler için adalete teslim olmaktan başka çare yoktur. Türk Silahlı Kuvvetleri terörle mücadelesini en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İşte o açıklama:

EROL'DAN SERT YANIT

TTB Başkanı'nın bu sıkandal açıklamalarına CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yanıt verdi. Erol, iddiaların bilgi kirliliğinden ibaret olduğunu ve bunun da TSK'yı yıpratmak amacıyla yapıldığını belirterek şunları kaydetti: "Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan kahraman Türk ordusunun sınır ötesinde kimyasal silah kullandığı iddiaları Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratmak amacıyla yapılan bilgi kirliliğinden ibarettir. 
Gözbebeğimiz TSK ülkemizin onurudur!"

AdminAdmin