EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-10-2022 15:22   Güncelleme : 17-10-2022 15:25

Fırat Üniversitesi 'İslam ve Medeniyet 2. Uluslararası Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı

Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “İslam ve Medeniyet 2. Uluslararası Sempozyumu” bu yıl “İHY” alt başlığı ile Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.

Fırat Üniversitesi 'İslam ve Medeniyet 2. Uluslararası Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı

Düzenlenen sempozyuma; Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş, eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fikret Karaman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Sinan Akpınar, İl Müftüsü Selami Aydın, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Özdemir, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının müdürleri, Irak, Ürdün, Cezayir, Suriye, Tunus, Fas, İran ve Malezya’dan bilim insanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı. 
Sempozyumun açılışında konuşan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, İslam dininin Kur’an-ı Kerim de belirlenen ilkeleri ve peygamber efendimizin bizzat uygulamalarıyla ortaya koyduğu tecrübe üzerinde kurulan İslam medeniyetinin medeniyetlerin en şereflisi olduğunu söyledi. 
Prof. Dr. Göktaş, “İslam medeniyetinin temel hedefinin kurucu unsuru olan insanı, ahsen-i takvim yani mükemmellik mertebesine ulaştırmaktır. İslam medeniyeti, özünü islam’ın temel kaynakları olan Kur’an ve sünnetten alan Müslüman fert ve toplumların islam’ı temsilleriyle ortaya koydukları bir medeniyettir. Bugün İlahiyat Fakültemizin destekleriyle, yurt içi ve yurt dışından birbirinden değerli bilim insanlarımız katıldığı sempozyumun hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
Sempozyumda birer konuşma yapan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ise sempozyumun başarılı geçmesi temennisinde bulunarak, yurt içi ve yurt dışından sempozyuma katılmak için ilimize gelen bilim insanlarına teşekkür ettiler.  
Daha sonra sempozyuma konuşmacı olarak katılan eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş ve eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fikret Karaman, İslam medeniyeti konusunda çeşitli bilgiler sundular. 
 

AdminAdmin