GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-05-2023 14:58

Elazığ’da Siraz Balığı Üretim Çalışmaları Sürüyor

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde bulunan Su Ürünleri Ar-Ge Merkezi ve Üretim Biriminde Siraz Balığının (Capoeta umbla Heckel, 1843) kültüre alma ve balıklandırma çalışmalarına başlandı.

Elazığ’da Siraz Balığı Üretim Çalışmaları Sürüyor

Elazığ-Diyarbakır yolu üzerinde Sivrice ilçesinde bulunan ve bölgede doğunun gizli denizi olarak adlandırılan Türkiye'nin en derin gölleri arasında yer alan Hazar Gölü’nde "Siraz" balığının her yıl Van Gölü’ndeki İnci Kefali (Alburnus tarichi Güldenstädt, 1814) gibi akıntıya karşı giderek yumurtalarını bıraktığı bilinmektedir. Kışın yoğun yağış sonrası baharla eriyen karın ardından üremek için tatlı suya ve akıntıya karşı göç, Kürk Çayı Köprüsünden kısa süreliğine de olsa izlenebilmektedir.

Siraz balığı için Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü 5 yıllık bir proje oluşturdu. Stoklarında azalma tespit edilen Siraz Balığı (Capoeta umbla Heckel, 1843) için Ar-Ge ve Üretim Biriminde kültüre alma ve balıklandırma çalışmaları başlatıldı.

Proje kapsamında bugüne kadar üretilen 820.000 adet Siraz Balığı (Capoeta umbla Heckel, 1843) yavrusu stoklara takviye amaçlı Hazar Gölü ve 2 ayrı baraj gölüne bırakıldı.

AdminAdmin