SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-05-2023 10:45   Güncelleme : 01-05-2023 11:10

Doç. Dr. Tatar: ‘2012 yılından beri yerli sıtma vakasına rastlanmadı’

Fırat Üniversitesi Hastanesi Eğitim Birimi tarafından Dünya Sıtma Günü dolayısı ile bir etkinlik düzenlendi.

Doç. Dr. Tatar: ‘2012 yılından beri yerli sıtma vakasına rastlanmadı’

Dünya Sıtma Günü etkinliğinde konuşan Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe SAĞMAK TARTAR, sıtmanın, anofel cinsi sivrisineklerin ısırması ile insanda plasmodium türleri ile oluşan bir protozoon enfeksiyonu olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Ayşe SAĞMAK TARTAR, ‘Afrika,  Asya ve Latin Amerika'da; yılda 100 milyon insanın sıtmaya yakalandığını ve bir milyon insanın öldüğünü, yurdumuzda eradikasyon çalışmalarının 1926 yılında başladığını, 2012 yılından beri yerli sıtma vakasına rastlanmadığını ifade etti.

Dr. SAĞMAK TARTAR, sıtma hastalığının başlangıç evresinde birkaç gün süren halsizlik,  baş ağrısı ve kas ağrısı gibi belirtiler görülebildiğini, sonrasında periyodik olarak üşüme, titremeyle yükselen ateş ve terleme nöbetlerinin geldiğini, nöbetlerin ilk günlerde düzensiz olduğunun altını çizdi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe SAĞMAK TARTAR, sıtmadan korunma yöntemlerinin, rezervuarların tespiti ve tedavisi, bataklıkların kurutulması, havuz ve göllerde larvaları yiyen Gambusia gibi balıkların yetiştirilmesi ve riskli bölge seyahatlerinde başlanan kemoprofilaksi olarak sıralanabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Ayşe SAĞMAK TARTAR, aşı çalışmalarının hızla devam etmekle birlikte halen rutin kullanılabilecek bir aşının olmadığını ifade etti.

25 Nisan Dünya Sıtma Günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikte konuşan Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Kevser TUNCER, sıtmanın, enfekte anofel cinsi dişi sivrisineklerin kan emmesi sırasında insanlara bulaşan ciddi ve bazen ölümcül seyredebilen paraziter bir hastalık olduğunu söyledi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Kevser TUNCER, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Dünya’da farklı 91 bölgede veya ülkede sıtmanın görülmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Dr. TUNCER, Dünya çapında sıtma vakalarını 2030 yılına kadar önemli ölçüde azaltmanın hedeflendiğini, bu hedeflerin yeni sıtma vaka sayısını en az %90 azaltmak, sıtmaya bağlı ölümleri en az %90 azaltmak, sıtmayı en az 35 ülkede tamamen ortadan kaldırmak, sıtma görülmeyen tüm ülkelerde sıtmanın yeniden ortaya çıkmasını önlemek olduğunu ifade etti.

Fırat Üniversitesi Hastanesi 6. Kat Konferans Salonunda gerçekleştirilen 25 Nisan Dünya Sıtma Günü etkinliğine çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin