SİYASET

Bu İddialar Boş Değil

Bazen bir konuyla ilgili düşüncelerimizi öylesine benimseriz ki bu konuda herkes bizimle aynı fikre sahipmiş gibi hissederiz.

Bu İddialar Boş Değil

Bu durum her açıdan bize zarardır. Mesela böyle düşünürsek kişilerarası iletişimimizde en güçlü dayanaklarımızdan biri olan empati kavramını göz ardı ederiz ve bu da ilişkimize zarar verir. Aynı zamanda eğer strateji gerektiren bir yarış içerisindeysek eğer rakibin yapacağı hamleleri tahmin edemeyiz ve hata yaparız.

Bunları söylememin bir sebebi var elbet. Son zamanlarda Elazığ’da bazı siyasetçilerin özgüven dolu çıkışlar yaptığını hep birlikte görüyoruz. Saadet Partisi, İYİ Parti ve Yeniden Refah Partisi’nin “Elazığ’dan iki vekil çıkaracağız açıklamaları” buna en güzel örnek. CHP zaten bu konuda oldukça iddialı.

Asıl tartışılması ve üzerinde durulması gereken ise bu açıklamalara gelen cevaplarda gizli. Bu cevaplar genelde klişe bir pencereden bakan ve açıklamaları geçiştiren alaycı üsluplardan oluşuyor. Yazının başında bahsettiğim konuya parmak basıyor aynı zamanda. Yani kendi düşüncelerini öylesine benimsemişler ki sanki herkes aynı düşünceye sahip ya da herkes aynı partiye oy veriyor.

Ama durum böyle değil tabi ki. En azından ben böyle düşünmüyorum. İktidarın Elazığ’daki seçim stratejisini yönetecek olanlar da böyle düşünüyorlarsa işleri biraz zor.

Çünkü bu iddialar boş yere ortaya atılan iddialar değiller. Belirli araştırmalar, anketler, saha yoklamaları, sosyal medya araştırmaları gibi çabaların sonucunda edinilen özgüvene dayalı olarak ortaya çıkan söylemlerden oluşuyor.

Tabi ki mevcut konjonktürde temeli ekonomik sıkıntılardan oluşan bir memnuniyetsizlik söz konusu ve muhalefetin bundan güç alarak zaman zaman güçlü iddialarda bulunması da normal. İktidarın ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim startının tam olarak verildiği anda nasıl bir strateji oluşturacağı da çok önemli. Tüm bunların yanında rakibi küçümsemek, tüm yükü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklemek, her şeyi ondan beklemek ise çok büyük hata. Çünkü yerel dinamiklerin büyük önem arz ettiği bir seçime doğru yol alıyoruz.

Özetle milliyetçi ve muhafazakar tabandan oy olma potansiyeline sahip partilerin “Biz Elazığ’dan 2 vekil çıkaracağız” şeklindeki iddialarını yabana atmayın derim. 

Ömer Enes YılarÖmer Enes Yılar