KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 13-12-2022 14:59

Bu fotoğraflar 1900'lerden...

Elazığlılar'ın büyük bir ilgi ile izlediği görüntüler, sosyal medya da paylaşım rekorları kırmaya devam ediyor.

Bu fotoğraflar 1900'lerden...

O tarihten itibaren çoğundan bir daha haber alınamamış ve insanlarımız pek bir bilgi sahibi değildi. Harput’tan Amerika’ya göç ve yaşayan insanların görüntüleri yıllar sonra arşivden çıktı.

 

Anadolu’dan ABD’ye giden insanların en büyük kısmını Harput’tan giden vatandaşlar oluşturmuştu. Savaşlardan, belirsizliklerden, fakirlikten yorulan halk daha iyi bir gelecek düşüncesiyle ABD’nin yolunu tutmuş ve o gidenlerin çok büyük bir kısmından bir daha haber alınamamıştı.

 

Harput’tan yaşanan bu büyük göçlerin nedenleri arasında Harput’taki Amerikan ve Fransız kolejlerini gösteren uzmanlar, o dönem Harput’taki Türk, Kürt ve Ermenilerin toplu halde göç ettiğini belirtiyor. Göç edenlerin ardından Harput nüfusundan ciddi bir azalma olmuş ve vatandaşlar Harput’tan yavaş yavaş ovaya yerleşmeye başlamışlar. Mevcut evlerini yıkarak o taşlardan ovada yeni evler yapmışlar.

 

Bu merak uyandıran hikayenin ve yaşanılanların görüntüleri arşivlerden çıktı. Video paylaşım sitesi Youtube da yayınlanan görüntüler de Harput’ta yaşayan insanların toplu halde göç etmesi ve tarihi Harputtan görüntüler yer alıyor.

 

Uzun yıllar sonra ortaya çıkan görüntüler özellikle Elazığlılar tarafından ilgi ile izlenip ve paylaşıldı. Yıllardır özellikle Elazığlıların eski Harput’un nasıl bir yer olduğu ve insanların nasıl yaşadığı yönünde meraklarını gideren görüntüler büyük bir ilgi ile izlenmeye devam ediyor.

AdminAdmin