GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-09-2022 14:35   Güncelleme : 15-09-2022 13:03

Başkan Evsen’den Ahilik Haftası Kutlama Mesajı

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası (EKKOB) Başkanı Ferhat Evsen 12-18 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 35. Ahilik Haftası kutlamaları dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Evsen’den Ahilik Haftası Kutlama Mesajı

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası (EKKOB) Başkanı Ferhat Evsen, Ahiliğin Türkiye'de ve dünyada en iyi şekilde tanıtılması gerektiğini söyledi.


“AHİLİK BAYRAMINI KUTLUYORUM”
Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası (EKKOB) Başkanı Ferhat Evsen, 35. Ahilik Haftası kutlamaları dolayısıyla yayımladığı mesajında; "Büyük bir heyecanla Ahilik Bayramı'nı yaşatmak istiyoruz. Bu bayramın asıl sahibi esnaftır, halktır. Esnaflar olarak bayramımıza sahip çıkmalı, Ahiliği önce Türkiye'ye sonra dünyaya tanıtmalıyız Ahinin kelime anlamı “kardeşim” demek olup “eli açık, yardımsever” anlamı da bulunmaktadır. Ahilik Selçuklular zamanında kurulan ve ciddi prensipleri olan esnaf örgütüdür. Bir nevi zamanının ticaret ve sanat odası sayılır. Ahilikte esnafların ticaret ahlakı konusunda bir takım düsturlar çerçevesinde hareket etmesi gerekir. Bu örgüt zamanın gözde düşünce adamı ve kanaat önderi durumunda olan Hacı Bektaşi Veli Hazretlerinin tavsiyeleri doğrultusunda kurulmuş, organizasyonun felsefi yapısı ahlaki ve insani prensiplerle oluşturulmuştur. Kurucusu Ahi Evrandır. Daha önce Araplar tarafından kurulan Fütüvvet Teşkilatı örnek alınarak yapılandığı sanılmaktadır. Kuruluş amacı ticarete ahlaki ilkeler kazandırmak, esnaf dayanışmasını sağlamak, halkımız arasında ticaret kültürünü yaymak ve geliştirmek, halkın ticaret ve sanat konusunda aldatılmadan en iyi şekilde hizmet almasını sağlamaktır. Cimri olmamak, her koşulda yardıma koşmak, Başkalarına kin beslememek, zulüm yapmamak, tam tersine yumuşak ve bağışlayıcı olmak, Hırsa kapılmamak, rızka kanaat edip şükretmek, Lezzetin kölesi olmamak, nefsi terbiye etmek, Ayrımcı, kayırmacı olmamak, doğru yol ne ise onu tutmak, İşler kötü gidince tahripkar, isyankar olmamak, bunun yerine yapıcı olmak, kabiliyetleri geliştirmek, Yalana tenezzül etmemek, doğru sözlü olmak Ahiliğin başlıca olmazsa olmazlarıdır Günümüz insanının sonu gelmez hırsları ve buna bağlı gelişen utanç verici hadiselerin son bulması için “Ahilik Teşkilatı” benzeri örgütlenmelere ve ticaret erbabının ahlaki konularda disipline edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Esnafımıza “Biz olmadan, ben olamam” düşüncesinin aşılanması gerekmektedir. Bu cihetten “Ahilik Haftası” önemlidir. Tüm bu duygu düşüncelerle esnafımızın ahilik bayramını kutluyor daha nice bayramların yaşanmasını yüce Allah’tan diliyorum” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin