TÜMSİAD İLÇELERİ GEZİYOR

TÜMSİAD Elazığ Şubesi, ilçelerin ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Yönetim Kurulu Toplantılarını ilçelerde yapma kararı aldı.
Bu haber 2018-01-24 11:34:55 eklenmiş ve 186 kez görüntülenmiştir.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TÜMSİAD Elazığ Şube Başkanı Mahir Sönmez şu ifadelere yer verdi: “2017 Yılının son ayında yapmış olduğumuz yönetim kurulu toplantısı doğrultusunda her ay bir ilçemizde yönetim kurulu toplantısı yapma kararı çıkmıştı. Amacımız ilçelerde yapıla bilecek yatırımları tespit etmek ve buralara yatırım yapacak işadamlarına hangi ilçenin hangi alanlarda yatırım yapıla bileceğinin fizibilite çalışmasını yaparak ilçenin ekonomik yatırım haritasını çıkarmak. Bir diğer amacımız da İlçelere yapacağımız bu ziyaretlerin yazılı ve görsel basında yer almasıyla ilçe bilinirliğinin artırılarak gündem de kalmaları. Ayrıca diğer STK ların da bizden sonra ilçeye yapacakları ziyaretlerle bu ilçelere bir hareket ve canlanma sağlamak. Bu karar doğrultusunda ilk ilçe gezimizi AĞIN ilçesine gerçekleştirmiş bulunduk.

 

Ağın ilçemize yapmış olduğumuz ziyarette özelikle ilçenin yatırım yapıla bilecek alanlarının neler olduğunu gözlemlemeye çalıştık. ziyaret kapsamında Ak Parti İlçe başkanı, İlçe Belediye başkanını, İlçe İl genel meclis üyesi, Mhp ilçe başkanı, ilçe mahalle ve köy muhtarları ile birlikte ilçe esnaflarını ziyaret ettik. Özelikle ilçeye girişle birlikte Hükümetimizin ilçeye yapmış olduğu Şehit Mehmet Şevket uzun köprüsü görülmeye değerdi. İlçede yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde elde ettiğimiz bilgiler ışığında İlçeye şu yatırımların yapıla bilirliğini gözlemledik;

 

1 ) Özelikle ilçede bulunan zeytin ağaçlarının verimini ve damak lezzetinin Gemlik yetişen zeytinlerden daha güzel olduğunu gözlemledik. Zeytin üretimin mahsul alımın da daha iyi olduğunun, bakımın da kolay olduğunu ve üreticisine maddi anlamda daha fazla kazandırdığını ve Zeytin üretimin Ağın da yapılabilirliğini gördük. Belediye başkanı Yılmaz Serttaş beyinde üstüne basa basa belirttiği Zeytin üretimi bu bölgemiz de yapılması ilçe halkını ciddi manada gelir getirisi olabilir. İlçenin hem iklim ve hem de coğrafi konumun bu ekime elverişli olduğu notumuzu aldık.

 

2) İlçede Dut ekim ve üretimin ciddi manada yapılması halinde bu alanda çok iyi verim ve sonuç alına bilineceğini gözlemledik. Özelikle Ağın’da ekilen dutların hem kalite ve hem de lezzetinin çok iyi olduğu belirtildi. Özelikle son dönemlerde aşırı derecede talep gören Kuru Dutun hem bakımın ve hem toplanmasının kolay olmasının bu ürünü ekip yetiştirerek satmanın son derece kolay olduğunu ve getirisinin de bir o kadar iyi olduğunu gördük. Bu alanda yatırım yapacak işadamlarının bu bölgeyi incelemesinde yarar olduğunu gördük.

 

3) İlçenin adının anılmasının AĞIN LEBLEBİSİ ile anıldığını ancak yeterli miktarda üretimin tam ve sağlıklı gerçekleşmediğini gözlemledik. İlçede nohut üretimin ve elde edilen Tüylü Nohutun bir çok aşamadan geçerek o meşhur Ağın Leblebisinin elde edildiğini ama yeteri kadar üretimin yapılamadığını gördük. Bu alana yapılacak girişimlerinde iyi sonuçlar vereceği kanaatindeyiz.

 

4) Özelikle son dönemde büyük bir artış gösteren Badem üretimin bu bölgede de yaygın olarak yapıldığını ama halan istenilen seviyede olmadığı ve bu alana yapılacak yatırımlarda Belediye tarafından ciddi manada yatırımcıya destek verileceği bildirildi. İlçede bulunan Badem adası gezdik ve Hem ekimi hem de bakımın kolay olduğu bu üründen alınacak mahsul ve karşılığında elde edilecek

 

kazancın yatırımcına çok ciddi manada para kazandıracağı bilgisini aldık. Badem ekmeyi düşünen yatırımcılara Ağın İlçemizin çok iyi bir yer olduğunu ve yatırımcını beklediğini gördük.

 

5) İlçe halkının özelikle genç nüfusun hızla azaldığını ve bu azalmanın da önüne Tarım, Hayvancılık tan ziyade Turizmle geçileceği söylendi. Özelikle Gölde yapılacak Su sporları ve şenliklerinin insanları buraya çeke bileceği. Gölün üzerinde düzenlenecek Turlarla su ya kıyısı olan yerleşim yerlerine yapılacak gezi turlarıyla ilçenin bilinirliliğinin artacağı bu alana yapılacak yatırımlarda karşılığının alına bileceği söylendi.

 

6) İlçeyi ziyarete gelen ziyaretçilerin ilçede konaklama yerlerinin olmayışından gelmediklerini ama yapılacak Butik tarzı konaklama merkezlerinin hem ilçeye ziyaretçilerini arttıracağını hem de yatırımcısına para kazandıracağı bilgisini aldık.

 

 

Yapmış olduğumuz Ağın İlçe ziyaretimiz TÜMSİAD Yönetim kurlumuz ve ilçe tarafından çok hoş bir havada geçti. ilçe halkının şu ana kadar siyasilerin haricinde İlçeye böyle bir ziyaretin gerçekleşmediğini ve bu ziyaretin örnek olmasını dilediklerini belirttiler. Tümsiad Elazığ şubesi olarak İlçeden elde ettiğimiz bilgileri Tümsiad veri tabanına aktarıp ilçelere yatırım yapacak İşadamlarına yol gösterici rehber olmasını dileriz. ayrıca Tümsiad Elazığ Şubesi olarak ilçeye yatırım yapacak işadamlarına yardımcı olması içinde Ağın da Tümsiad İlçe temsilciliğimize açmış bulunduk. ilçe temsilcimiz olan Hüsamettin ÖZER kardeşimiz İlçeye gidecek olan tüm işadamı kardeşlerimize Tümsiad Elazığ Şube olarak hazırlamış olduğumuz bu yatırım çalışması hakkında bilgilendirmeyi yapacaktır. Ziyaret kapsamında Tüm Ağın İlçe halkına, Esnafına, idarecilerine, Siyasi parti temsilcilerine, muhtarlarına ve Tümsiad temsilcimize bize göstermiş oldukları ilgi alaka ve yakınlıktan dolayı teşekkür ederim” 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Gündem23 Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi